Davranış Problemi mi, yoksa Duyusal İşlemleme Bozukluğu mu?

Davranış Problemi mi, yoksa Duyusal İşlemleme Bozukluğu mu?

DİKKAT!! Bir çok DB bozukluğu olan çocukta davranış problemleri olabilir ama davranış problemi olan her çocukta DB bozukluğu yoktur! Her çocuğun kendine ve durumuna bağlı bir sıradışlığı vardır. Dikkatli bir tanı hangi semptomların duyumsal işlemleme problemleriyle ilgili olduğuna karar vermede ayırt edicidir.

Duyusal Sistemler ile Bağlantılı olabilecek Davranış Problemleri:

Genele yayılmayan yüksek aktivite düzeyi: Çocuk her zaman harekete hazır, kısa ve sinirli jestler kullanarak hareket ediyor olabilir, oyun oynarken ya da çalışırken amaçsız davranabilir, çabuk sinirlenebilir ve kolay heyecanlanabilir, bir yerde oturarak kalmak onun için imkansız olabilir.

Genele yayılmayan düşük aktivite düzeyi: Çocuk sersemlikle karışık yavaş hareketler gösterir. Kolay yorulur, insiyatifi eksilmiştir ve dünyaya çok az ilgi gösterir.

Dürtüsellik: Çocukta kendini kontrol etme azalabilir. Ve bir aktiviteye başladıktan sonra kendisini durduramayabilir. Suyu taşana dek bardağa boşaltabilir, yapıştırıcıyı bitene dek sıkabilir, sırası gelmeden konuşabilir.v.s

Dikkatsizlik: Çocuğun, sevdiği aktivitelere karşı bile ilgisi az ve kısa süreli olabilir. Elindeki uğraş dışında her şeye ilgi gösterebilir. Unutkan ve dağınık olabilir.

Kas tonusu ve motor koordinasyonla ilgili problemler: Çocuğun vücudu çok sıkı ya da gevşek olabilir. Beceriksiz, sakar, umursamaz ve kazaya elverişli davranışlar gösterebilir.

Yeni durumlara karşı direnç: Çocuk, evden ayrılma, yeni insanlarla tanışma, yeni oyun ya da oyuncaklar, yeni yemekler tatma konusunda hassas olabilir. Hiçbir sebep yokken panikleyebilir.

Bir durumdan diğerine geçişte zorluk: Çocuk inatçı olabilir ve işbirliğinden uzaklaşabilir. Bu durum özellikle yemek, küvete girip-çıkma, okuma ya da matematiksel bir aktiviteyi değiştirme zamanı v.s. geldiğinde ortaya çıkar. Kendini akışa bırakmayan bu çocuk için rutindeki en ufak değişiklik bile rahatsız edici olacaktır.

Yüksek seviyede (engellenme) ketlenme: Akranlarının kolaylıkla yaptıkları görevlerde,çocuk zorlanabilir ve çabuk pes edebilir. Mükemmeliyetçi olabilir ve sanat projeleri ya da dramatik oyunlar beklentilerini karşılayamayınca üzülebilir. En iyi, kazanan ya da birinci olmakta ısrar etmesine rağmen çocuk, zayıf bir oyuncu olabilir.

Kendini regüle etme problemi: Çocuk, bir kez uyarıldığında hızlanamaz ya da sakinleşemez. Sabit davranış gösteremeyebilir.Bir gün olayların içindeyken, bir diğer gün dışında kalabilir.

Sosyal problemler: Çocuk ile anlaşmak zor olabilir. Arkadaş edinmede, diğer çocuklarla oynamada ve iletişim kurmada güçlük çekebilir. Çevresini kontrol etme ihtiyacı duyabilir ve oyuncaklarını paylaşmada problem yaşayabilir.

Duyusal problemler: Değişime, strese ve incinmiş duygulara karşı aşırı duyarlı olabilir. Dağınık, katı ve mantıksız davranabilir. Takip edici ve ihtiyaç içinde, ilgi arayışında davranabilir ancak bu negatif bir şekilde olacaktır. Mutsuz olabilir, kendisinin deli, kötü, ezik ve başarısız olduğuna inanıp bunları dile getirebilir. Düşük bir kendine güven, zayıf sensorik entegrasyonun en belirleyici semptomlarından biridir.

X